اصطلاحات فنی دوربین مداربسته

(Charge-Coupled Device (CCD: از انواع حسگر های ضبط دوربین مداربسته که بیشتر برای دوربین های حرفه ای به کار می رود. CCD تراشه ای در دوربین مداربسته می باشد که کار پردازش سیگنال یک تصویر به عنوان گیرنده دوربین را اجرا می کند. Super HAD CCD خاص سونی می باشد که حساسیتی دو برابر بیشتر از CCD های معمولی ارائه می کند.

(Complementary Metal-Oxide Semiconductor (CMOS: فناوری ثبت تصویر و جایگزینی برای CCD. محصولی ارزان تر از CCD که با توان مصرفی پایین تر ارائه می شود، اما وجود اندکی نویز و عدم توانایی در گرفتن تصاویر با کیفیت در موضوعات متحرک، می تواند از معایب آن به شمار رود.

Codec: دستوراتی هستند درباره نحوه رمزگذاری (Coding) فایل‌های تصویری یا صوتی، به طوری که آنها از فضای کمتری استفاده کنند. مهم‌ترین نقش آنها فشرده سازی جریان تصاویر هم‌زمان با کپچر است.

Zoom: توانایی دوربین برای بزرگنمایی یک تصویر است که به دو صورت OPTICAL یا نوری وDIGITAL انجام می گیرد. در Zoom Optical به واسطه تغییر در اندازه تصویر با استفاده از عدسی ها، کیفیت تصویر در هر دو حالت یکسان است، اما در Zoom Digital، با بزرگتر شدن اندازه تصویر، کیفیت آن هم پایین تر می آید.

Aperture: یا دیافراگم که کنترل کننده میزان نوری است که به حسگر می رسد.

(Infrared Cut Filter Removal (ICR: فیلتری برای حذف موج مادون قرمز که در مقابل حسگر تصویر در روی لنز دوربین قرار می گیرد و برای حذف موج مادون قرمزی به کار می رود که در روز تصویر را خدشه دار می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *